Karmy dla królika i świnki DrRodents

Linia produktów DrRodents powstała w odpowiedzi na zapotrzebowanie na wysokiej jakości karmę dla królików, świnek morskich i gadów przez lekarzy weterynarii, hodowców oraz właścicieli zwierząt. Od początku istnienia stawiamy duży nacisk na jakość składników oraz odpowiednie proporcje. Karmy DrRodents produkowane są w Polsce a receptury zostały stworzona specjalnie dla nas przez belgijskich specjalistów w dziedzinie małych zwierząt.

królik świnka karma granulat

Linie karm DrRodents

króliczek

Skład zapewnia wyważoną dietę u królików a twarde granulki pozwalają zadbać o zęby  naszych króliczaków.

Więcej o karmie dla królików
świnka

Skład karmy jest idealnie przystosowany do świnek morksich, zapewnia im wszystko, co potrzebne do dobrego rozwoju.

Więcej o karmie dla świnek
karma ratunkowa

Karma ratunkowa DrRodents to linia produktów przeznaczona dla osłabionych i pozbawionych apetytu zwierząt. Po dodaniu wody tworząc płynną karmę łatwo przyswajalną przez zwierzęta podczas rekonwalescencji.

Więcej o karmie ratunkowej

Świnki morskie i króliki są roślinożercami przyzwyczajonymi do przyjmowania twardego pokarmu. Ich zęby rosną przez cale życie i ścierają się podczas żucia pokarmu. Ich przewód pokarmowy jest przystosowany do fermentacji błonnika. Z tego procesu czerpią energie i składniki odżywcze do wszystkich innych funkcji organizmu. Produktami fermentacji są miedzy innymi witaminy B i K, wysokowartościowe białko i egzogenne kwasy tłuszczowe. Symbiotyczna fora jelita ślepego produkuje te substancje, po czym na skutek koprofagii są one przyswajane przez zwierzęta. Karma dietetyczna zawiera wyłącznie naturalne roślinne składniki w proporcjach dostosowanych do potrzeb zwierząt. Ma na celu pokrycie zapotrzebowania na składniki odżywcze, witaminy i substancje mineralne, przy jednoczesnej ochronie zdrowia zwierzęcia poprzez unikniecie szkodliwych skutków przedawkowania niektórych składników. Służy utrzymaniu dobrego stanu zdrowia i przedłożeniu życia zwierząt. Najważniejsze składniki w diecie królika i świnki morskiej to błonnik, białko, substancje mineralne (popiół) i witaminy.

Błonnik

Króliki i świnki morskie żywią się w naturze wyłącznie roślinami z dużą zawartością błonnika, jak np. trawa (świeża i uschnięta), gałązki drzew i krzaków, zioła. Błonnik jest niezbędny dla utrzymania prawidłowej funkcji przewodu pokarmowego, a także dla ścierania się uzębienia. Błonnik dzielimy na rozpuszczalny (np. pektyna w owocach, glukanem w produktach zbożowych) i nierozpuszczalny (celuloza i hemiceluloza w ścianach komórkowych wszystkich komórek roślinnych). Oba rodzaje stanowią źródło substancji odżywczych dla świnek morskich i królików. Rozpuszczalny błonnik działa regulująco na funkcje jelita ślepego i zapobiega zaparciom. Nierozpuszczalny błonnik powoduje ścieranie się zębów, i pobudza perystaltykę jelita cienkiego. Przy niedoborze błonnika spotykamy się z przerostem siekaczy i trzonowców, dysfunkcja przewodu pokarmowego (zaparcia i wzdęcia gazowe) i ogólnym złym stanem zdrowia zwierzęcia. Karma dietetyczna zawiera ok. 25% błonnika w suchej masie, co odpowiada jego zawartości w naturalnej paszy królika i świnki morskiej – trawie i innych roślinach. Błonnik ten pochodzi głownie z naturalnych składników – trawy alpejskiej i lucerny. Ponadto, karma dietetyczna zawiera otręby owsiane i susz jabłka, w których znajdują się rozpuszczalne włókna roślinne – beta-glukan i pektyna. Te substancje przyczyniają się do prawidłowego działania jelit.

błonnik w karmie
białko w karmie

Białko

Króliki i świnki morskie same produkują wysokowartościowe białko dzięki symbiozie z fora bakteryjna jelita ślepego. Dlatego karma nie powinna zawierać dużych ilości białka. Karmy niskobiałkowe pobudzają naturalne zachowanie zwierzęcia – koprofagie i przyjmowanie składników odżywczych i witamin produkowanych przez forę jelita. Zbyt duże ilości białka w karmie hamują koprofagie i mogą spowodować niedobory. Poza tym, karmy wysokobiałkowe prowadza do zaburzeń układu trawiennego i obciążają nerki. To ostatnie jest głównym powodem występowania niewydolności nerek (mocznicy) u świnek i królików. Dlatego karma dietetyczna zawiera tylko 11-12% białka w suchej masie, co jest naturalna zawartością w trawie i większości roślin. Taka zawartość pobudza koprofagie i chroni przed mocznicą.

Substancje mineralne

Króliki i świnki morskie, zwłaszcza w wieku podeszłym, często cierpią na przewlekła niewydolność nerek. Te przypadłości są głównie spowodowane niewłaściwym żywieniem: zbyt wysokiej zawartości białka i substancji mineralnych (popiołu) w paszy. Niska zawartość popiołu jest korzystna dla utrzymania prawidłowej funkcji nerek. Ponadto, bardzo ważna jest zawartość wapnia i fosforu w karmie. Te substancje powinny znajdować się w stosunku wagowym 3:2. Odchylenia od tej wartości prowadza do poważnych komplikacji, takich jak kamica nerkowa i moczowa (przy nadmiarze wapnia), lub nadczynność przytarczyc i odwapnienie kości (przy nadmiarze fosforu). Karma dietetyczna zawiera owoce i warzywa, które obniżają ogólną zawartość popiołu do ok. 6%. Stosunek wapnia do fosforu jest zoptymalizowany dzięki dodatkowi łatwo przyswajalnych soli wapnia.

substancje mineralne w karmie
witaminy w karmie

Witaminy

Witamina C jest niezbędna dla działania organizmu. Odgrywa ważna role w syntezie tkanki łącznej, ochronie przed szkodliwymi wolnymi rodnikami tlenu, i działaniu systemu odpornościowego. Świnki morskie są zależne od suplementów witaminy C (ok. 50 mg/dzień). Karma dietetyczna dla świnek morskich zawiera 1% witaminy C. Przy przeciętnej konsumpcji karmy (ok. 30-50 g/dzień) zapotrzebowanie na witaminę C jest w pełni pokryte. Poza witamina C, karma zawiera naturalna prowitaminę A (beta-karoten) dzięki dodatkowi warzyw takich jak marchew.

Smak

Karma dietetyczna ma nie tylko wysokie wartości odżywcze, ale i smakowe. Jest to wynikiem zastosowania starannie dobranych naturalnych składników, takich jak trawy i warzywa, które są ulubionym pokarmem królików i świnek morskich.