Odgłosy świnki morskiej

By 1 października 2021 Świnka morska

Co oznaczają odgłosy świnki morskie i jak się z nami komunikuje?

Wiele osób przed zakupem świnki morskiej nie zdaje sobie sprawy, jakie to gadatliwe stworzenia. Zwykle nie są głośne, ale lubią pogadać ze swoim współlokatorem lub z nami. Jeśli znamy naszego pupila długie lata, bez trudu odgadujemy, co oznacza dany dźwięk. Jako początkującego właściciela, niektóre odgłosy wydobywane przez kawie mogą zadziwić. Co więc świnka chce przekazać światu?

Co rozbrzmiewa na co dzień

Często możemy usłyszeć jak nasza świnka grucha. To znak, że czuje się dobrze traktowana i zadowolona. Pojawia się podczas głaskania, karmienia, a także w trakcie kopulacji. Jeśli wiemy już, co oznacza, odgłosy gruchania będą cieszyć nasze ucho. Z drugiej strony skali są dźwięki szczekania zębami, które werbalizują złość i agresję świnki. Na szczęście kawie wydają je dość rzadko, częściej w stosunku do innych świnek niż do ludzi.

Dość zaskakujące może być słyszane pierwszy raz kwiczenie, ale zwykle nie musi nas ono martwić. Świnka morska stara się w ten sposób zwrócić na siebie uwagę. Może być głodna, złakniona towarzystwa lub komunikuje coś innym świnkom. Odgłos ten powinien być dla nas impulsem by poświęcać pupilowi więcej czasu. Jeżeli świnka jest bardzo ukontentowana, na przykład podczas delikatnego czesania, możemy usłyszeć pomrukiwanie podobne do kociego.

Tajemnicze odgłosy

Jednym z najbardziej zagadkowych dźwięków wydawanych przez świnkę jest ćwierkanie. Nie powinno pojawiać się często, raz lub dwa w miesiącu, bardziej w nocy niż w dzień. Powstało wiele możliwych wytłumaczeń dla takich treli, żadne nie ma jednak potwierdzenia naukowego. Szczególnie skłonne do ćwierkania są samiczki, więc wśród domysłów są to odgłosy związane z porą godową lub z poczuciem samotności. Same dźwięki przypominają ptasie trele lub nienaoliwiony kołowrotek dla gryzoni. Najlepiej zostawiać świnkę samą z jej świergotaniem. Jeśli taka sytuacja powtarza się co noc, powinniśmy zabrać świnkę do lekarza weterynarii.

Rodem z chlewika

Od czasu do czasu możemy usłyszeć jak świnka pochrumkuje niczym jej pełnowymiarowa imienniczka, tylko że dużo ciszej. Do chrumkania skłonić ją może chęć zwrócenia na siebie uwagi lub wyjścia na spacer poza klatkę. Jest to forma komunikacji zarówno miedzy dwoma osobnikami tego samego gatunku jak i między świnką morską a człowiekiem.

Karma dla świnki morskiej

Rozmowy w stadzie

Kiedy świnki morskie ustalają między sobą hierarchię w stadzie, możemy usłyszeć terkotanie. Zazwyczaj kawia kręci wtedy kuperkiem i wydaje z siebie charakterystyczny terkot. Jeden z naszych pupili przejawia w ten sposób swoją chęć dominacji i przewodzenia w gromadzie. Bardzo rzadko natomiast spotkamy się u świnek z warczeniem, które zawsze jest skierowane do osobnika przeciwnej płci. Samce nawołują w ten sposób samiczki w trakcie rui, ale zdarza się, że to samice warczą na siebie nawzajem. Warczenie nigdy nie jest skierowane do człowieka.

Dźwięki alarmowe

Szczególnie wyczuleni powinniśmy być na popiskiwanie świnki, zwłaszcza jeśli przechodzi ono w zawodzenie. Kawia oznajmia w ten sposób swoje przerażenie lub ból, dlatego tak ważne jest ustalenie przyczyny takiego zachowania. Może to być oznaka przeziębienia lub jednej z cięższych chorób, takich jak ból zębów albo problemy trawienne objawiające się bolesnymi wzdęciami. Długiego, nawet cichego, popiskiwania nie należy w żadnym wypadku ignorować. Jak najszybciej postarajmy się zawieźć świnkę do lekarza weterynarii specjalizującego się w małych zwierzętach. Pamiętajmy o zabraniu świnki w transporterze dla zwierząt, w którym będzie jej komfortowo. W zimie przed wyjściem na dwór dobrze jest zabezpieczyć go z zewnątrz dodatkowo kocykiem lub ręcznikiem.

Koncerty na żywo

Jak widać, świnki morskie mają niezbadane moce wokalne. Potrafią wypracować własny system odgłosów tylko do komunikacji z nami. Do dziś pamiętam, jak nasza pierwsza kawia żywo reagowała tylko na dźwięk przejeżdżającego pod okna malucha, którym przywoziliśmy jej naręcze trawy prosto z łąk. Na żaden inny samochód nie zwracała uwagi. Świnki morskie to fascynujące stworzenia, a ich język nie jest jeszcze do końca przetłumaczony.