ABC świnki morskiej, część 1

By 20 października 2021 Świnka morska

Kawie domowe, zwane dawniej świnkami morskimi, to przemiłe i urocze zwierzątka. Najlepszy przyjaciel dziecka i dorosłego. To spokojne, nieduże stworzenia, które szybko przywiązują się do opiekunów. Zdrowa świnka morska dba o pielęgnację swojego futerka i higieny. Opieka nad tym zwierzaczkiem nie jest problematyczna i daje wiele przyjemności. Pupil odwdzięcza się radosnym szczebiotaniem (odgłos troszkę podobny do chrumkania i mruczenia), bieganiem i lśniącym futerkiem.

abc-swinka-morska

Przysmaki zakazane dla świnki morskiej

Kawia domowa jest zwierzątkiem roślinożernym. Nie wolno im podawać żadnego pokarmu pochodzenia zwierzęcego. Podstawą żywienia jest siano, zielonka oraz niektóre warzywa i owoce. Świnka morska nie je cytrusów, fasoli, cebuli , grochu, kapusty, gałązek i liści pomidora, ciecierzycy, soi, szczypiorku, czosnku, bakłażana, suchego chleba, bułek, winogron. Zakazane są też awokado, chrzan i imbir. Wielu niedoświadczonych hodowców uważa, że skórka od chleba to super jedzonko, bo przy okazji ściera ząbki. Wszelkie pieczywo zawiera składniki szkodzące delikatnemu układowi pokarmowemu świnki morskiej. Kawia nie może jeść ziemniaków. Inaczej mówiąc, świnka morska nie może jeść niczego, co ma ostry lub kwaśny smak lub właściwości wzdymające. Szczęśliwi posiadacze świnki morskiej muszą pamiętać, aby pupil nie miał dostępu do trujących dla niego roślin doniczkowych lub ogrodowych, takich jak: aksamitka, aloes, amarylis, azalia, arnika górska, barszcz olbrzymi, barwinek, begonie, bez, bluszcz, bukszpan, cis, fiołek, difenbachia, goździki, glistnik jaskółcze ziele, hiacynt, hortensja, irys, janowiec, jaskier, kalia, kasztanowiec, konwalia, mak.

Mały łakomczuszek

Dieta kawi domowej powinna zawierać wszystkie niezbędne składniki. Częścią jadłospisu świnek są zielonki – zielone części roślin. Muszą być świeże, umyte i osuszone. Nie wolno podawać mokrych zielonek, ponieważ może to spowodować wzdęcia i biegunki. Świnki mogą jeść: natkę pietruszki, marchew, koper, miętę, melisę, oregano, koniczynę, cykorię, lucernę, rozmaryn, bazylię, pokrzywa, liście malin, jeżyn, rzodkiewki, kalafiora, brokuła, kalarepkę, ogórka, selera naciowego oraz siano. Z owoców można podać: jabłko, arbuza, sporadycznie truskawkę i jagodę. Warzywa są w „kuchni świnki morskiej” składnikiem uzupełniającym. Nie powinno ich zabraknąć, ponieważ są bogate w witaminy i mikroelementy. Szczególnie wartościowe warzywa z dużą zawartością witaminy C, której niedobór u świnek przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia. Burak polecany dla przyszłych świnkowych mam.

Karmy gotowe

W diecie świnki konieczne są karmy gotowe, które są doskonale zbilansowane i zapewniają dzienną dawkę składników odżywczych, witamin i minerałów. Dobra karma musi być odżywcza i smaczna. Karmy DR RODENTS zawierają:

  • Susz traw
  • Susz lucerny
  • Otręby owsiane
  • Susz marchwi
  • Płatki groszku
  • Płatki kukurydzy
  • Susz pietruszki
  • Olej lniany (omega 3,6)
  • Węglan wapnia
Karma dla świnki morskiej

Kawia domowa to zwierzątko, któremu zęby rosną przez całe życie. Konieczne jest, aby świnka ścierała zęby lub stosowanie karmy ograniczającej przyrost zębów. Pełnoporcjowa karma weterynaryjna w formie granulatu Vet Diet zawiera zalecane przez weterynarzy proporcje włókna pokarmowego w postaci błonnika, które ograniczają przerost siekaczy, trzonowców, a także pobudzają perystaltykę jelita cienkiego, co zapobiega zaparciom. Karma korzystnie wpływa na pracę jelit i serca. Jeżeli zwierzątko zachoruje, potrzebuje czasami zmiany diety. Dobrym wyborem może być specjalna karma ratunkowa, przeznaczona jest dla kawi osłabionej, która ma problemy ze spożywaniem pokarmu.

Rozwój świnki morskiej

Ciąża u świnek morskich trwa około 68 dni, samiczka będzie miała kilka miotów. Optymalne jest dla niej 4-5 miotów w życiu. Ciążę rozpoznaje się po zwiększeniu masy ciała i charakterystycznym kształcie gruszki. Szczyt płodności samiczki przypada między 4-20 miesiącem życia, choć jest płodna nawet do 5 roku życia. Owulacja trwa u nich 6-11 godzin. Kolejna ruja może odbyć się już kilka godzin po porodzie, dlatego należy bezwzględnie oddzielić samca od samiczki, która właśnie wydała na świat potomstwo. Maleńka świnka morska jest krucha i bardzo delikatna. Główka i łapki są nieproporcjonalnie duże w stosunku do reszty ciała. Zwierzątko rodzi się z futerkiem i zdolnością do „biegania”. Matka wylizuje maleństwa i ciekawskie świata maluchy, od razu rozglądają się po otoczeniu. Piją mleko mamy, ale już po kilku dniach jedzą też pokarm stały. Zwykle rodzi się od 1 do 4 młodych. Około 3-4 tygodnia życia przestają pić mleko mamy, osiągają połowę rozmiaru dorosłego osobnika . Uwielbiają się bawić i gonić. Samiczki osiągają dojrzałość płciową w drugim/trzecim miesiącu życia i dlatego należy je oddzielić w tym czasie od samczyka. W drugim miesiącu stają się spokojniejsze – więcej siedzą niż biegają. Samca może wykastrować w 3 miesiącu życia. Samiec pozostaje płodny po kastracji jeszcze przez 4- 6 tygodni. Samiczki sterylizacji poddaje się jedynie w przypadku wskazań medycznych, np.: cyst na jajnikach. Miesięczną świnkę można już oddać nowym właścicielom. Pomimo osiągnięcia dojrzałości płciowej świnki rosną do 6 miesiąca życia.

Uwaga!
W warunkach domowych nie wolno rozmnażać świnek morskich, ponieważ może być to niebezpieczne dla samiczki i młodych. Zdarzają się przypadki, że kupiona w zoologicznym samiczka jest ciężarna lub ktoś źle rozpozna płeć. Samiczka spodziewająca się potomstwa musi przejść badanie lekarskie. Należy ją odżywiać według wskazówek weterynarza. Samca trzeba wykastrować.

Jak odróżnić płeć świnki morskiej

Ustalenie płci bywa skomplikowane, zanim maluszek ukończy 2 tygodnie. W trzecim tygodniu trzeba koniecznie przeprowadzić odróżnienie płci i oddzielić samiczki od samców. Należy to zrobić ostrożnie, bo malutkie świneczki są ruchliwe i delikatne. Zwierzątko należy objąć dłonią dokoła klatki piersiowej, obrócić brzuszkiem do siebie i ocenić narządy płciowe. Badanie polega na odnalezieniu odbytu i narządów płciowych. Zbadać należy kształt narządów płciowych. Dorosły samiec ma większą odległość pomiędzy odbytem, a penisem niż jest to w przypadku ułożenia odbytu i sromu u samicy. Wzdłuż odbytu i penisa znajduje się wybrzuszenie, w którym znajdują się jądra. Penis świnka morskiego ma kształt litery S. Bardzo ważne jest, aby sprawdzać genitalia samczyka co jakiś czas i obserwować, czy w fałdki prącia nie dostało się sianko, włosy lub trociny, ponieważ może to doprowadzić do stanów zapalnych. W razie potrzeby można genitalia przemyć letnią wodą. Srom dorosłej samicy zlokalizowany jest tuż pod odbytem, ma kształt litery Y. Samiczki są mniejsze od samców.

Długość życia świnki morskiej

Kawia domowa będzie przyjacielem rodziny przez 5-8 lat. Zwierzątka mogą żyć dłużej. Wiele zależy od rasy i opieki. Rekordzistka żyła 14 lat.

Nie powinno się kupować świnek w sklepach zoologicznych, na targach, ani w niezarejestrowanych Cavies Clubach, czy z ogłoszeń na portalach. To pseudohodowle, gdzie zwierzęta rozmnaża się w okropnych warunkach, a zwierzaki często są chore. To nie jest oszczędność finansowa, ponieważ na leczenie wydamy dużo pieniędzy. Świnki z pseudohodowli nie dożywają 3 roku życia.

Polecamy kawie z hodowli CCP, adopcję ze Stowarzyszenia Pomocy Świnkom Morskim lub Lab Rescue- Adopcje Zwierząt Laboratoryjnych. Zarejestrowanym związkiem hodowców jest Cavies Club of Poland (CCP). Jeżeli u przyjaciół pojawią się nagle młode świnki, a wiemy, że jest to przypadek, a nie pseudohodowla, to również możemy zaoferować dom maleństwu. Bywa, że samiczki kupowane w sklepach zoologicznych są już ciężarne lub ktoś źle rozpozna płeć świnek. Samca powinno się kastrować.