Odpowiedzi na najczęstsze pytania odnośnie królików!

By 30 listopada 2021 Królik

Nowy posiadacz królika powinien przygotować się do roli opiekuna.
Uszaki to wymagające zwierzęta domowe.

Poniżej lista 20 pytań, które najczęściej zadają właściciele królików.

W jaki sposób podnosić królika?

Króliki są delikatnymi zwierzętami. Przez nieumiejętne podnoszenie można łatwo wyrządzić krzywdę swojemu pupilowi. Absolutnie nie powinno się łapać królika za uszy, ani kark. Najlepiej przytrzymać królika wsadzając jedną rękę pod przednie kończyny, a drugą ręką należy przytrzymywać kuperek zwierzaka.

Kiedy królik jest dorosły?

Króliki dojrzewają płciowo dość szybko, bo rasy małe już w wieku 5 miesięcy są zdolne do rozmnażania się. Jeśli zaś chodzi o wejście w okres dorosłości psychicznej, to przyjmuje się, że króliki zmieniają zachowanie, kiedy kończą pierwszy rok życia.

Kiedy królik zmienia sierść/linieje?

Króliki linieją od 2 do nawet 4 razy w ciągu roku. Zrzucanie sierści jest ściśle związane ze zmieniającymi się temperaturami. W czasie, kiedy królik linieje warto go wyczesywać, aby nadmiar zlizanej sierści nie doprowadził do niedrożności przewodu pokarmowego.

Które króliki najszybciej rosną?

Króliki kalifornijskie bardzo szybko osiągają dojrzałość płciową oraz pokaźne rozmiary (już około 4 miesiąca życia).

Jak królik okazuje miłość?

Zwierzęta bardzo często okazują swoim opiekunom sympatię. Króliki delikatnie liżą właściciela po dłoniach. Mogą również trącać opiekuna noskiem, albo robić piruety i wyskoki, co jest oznaką pełnego zaufania i radości.

Jak królik okazuje smutek?

Smutne zwierzę zdecydowanie nie będzie chciało wyjść na wybieg. Króliki, kiedy odczuwają ból nie chcą jeść, ani pić. Bardzo często zwierzęta przyjmują tzw. pozycję bólową, czyli siedzą w klatce skulone, mają przymknięte oczy i charakterystyczny, spięty pyszczek.

Jak królik widzi? (pole widzenia)

Pole widzenia królika jest dość duże, bo sięga prawie 300 stopni. Jednak zwierzęta te nie widzą obiektów, które znajdują się tuż przy ich nosie.

Jak królik okazuje radość?

Radosne króliki chętnie urządzają sobie szybkie biegi po pokoju. Mogą wysoko skakać, a nawet wykonywać piruety w powietrzu. Po zabawie często gwałtownie przewracają się na bok i w takiej pozie zasypiają.

Dlaczego królik warczy?

Warczenie oznacza, że zwierzę jest zirytowane, zazdrosne, albo odczuwa ból. Jeśli Twój królik jest apatyczny, a przy dotyku zaczyna warczeć, to koniecznie należy udać się z nim do lekarza weterynarii.

karma-krolik

Dlaczego królik tupie?

Tupanie to oznaka irytacji lub znudzenia. Zwykle króliki tupią, kiedy właściciel nie zwraca na nie uwagi, albo poświęca więcej czasu innemu zwierzakowi. Tupanie może również być związane z bólem brzucha, wtedy właściciel musi udać się z królikiem do weterynarza.

Królik, który nie uczula?

Niestety smutną wiadomością dla wszystkich alergików jest to, że nie ma wśród ras królików takiej, która nie uczula. Nawet angora, która ma włosy zamiast sierści może wywołać u alergika objawy uczulenia.

Czemu królik się trzęsie?

Zwykle zwierzęta zachowują się w ten sposób, kiedy się czegoś przestraszą. Często trzęsący się królik może potrzebować pilnej wizyty u weterynarza, ponieważ drżenia mogą być objawem bólu.

Czemu królik gryzie?

Króliki najczęściej zachowują się agresywnie i gryzą, kiedy dojrzewają. Wzrost poziomu hormonów płciowych prowadzi do zmian w zachowaniu. W związku z tym warto zdecydować się na kastrację lub sterylizację króliczka.

Gdzie królik lubi być głaskany?

Większość uszatych pupili odczuwa przyjemność, gdy opiekunowie głaszczą ich pyszczek, miejsce za uszami oraz kark. Lepiej unikać dotykania brzuszka oraz brody.

Królik w nowym miejscu?

Króliki dość szybko przyzwyczajają się do zmian. Jednak, aby zwierzak nie stresował się całkowitą rewolucją, warto w nowym mieszkaniu lub domu pozostawić królikowi jego dotychczasową klatkę oraz inne przedmioty np. miski i kocyki.

Królik sika obok kuwety?

Sikanie poza kuwetą może być związane z nadmiernym pobudzeniem hormonalnym. Wtedy najlepiej zdecydować się kastrację lub sterylizację zwierzaka. Oddawanie moczu w niepożądanych miejscach często zdarza się też, kiedy królik cierpi na stan zapalny pęcherza.

Królik jak rozpoznać płeć?

Narządy płciowe samiczek mają kształt litery Y. Natomiast u samców nad odbytem jest widoczny mały wyrostek. U dorosłych samców można spróbować wysunąć prącie, aby mieć pewność co do płci zwierzaka.

Królik a dziecko?

Króliki są zwierzętami, które nie lubią być noszone i nadmiernie głaskane. W związku z tym nie będą czuły się dobrze w towarzystwie małych dzieci. Chyba, że rodzic będzie pilnował, aby pociechy szanowały indywidualizm zwierzaka.

Co królik powinien mieć w klatce?

W króliczej klatce obowiązkowo powinien znaleźć się paśnik na świeże siano. Oprócz tego ważna jest miska z czystą wodą oraz miska na karmę. Kuweta to miejsce, gdzie królik może załatwić swoje potrzeby fizjologiczne i ten element wyposażenia również jest obowiązkowy. Podłoże klatki warto wyłożyć kocykami typu drybed.

Co królik może jeść?

Podstawą króliczej diety powinno być siano. Zdrowym dodatkiem są zioła, a także suszone warzywa. Jeśli chcesz podawać królikowi świeże owoce i warzywa, to możesz to robić, ale nie za często. Dla królików są produkowane specjalne, gotowe karmy. Najlepiej kupić granulat w postaci tak zwanego pelletu, jak np. Karma dla królika Dr Rodents VetDiet