Zalety i wady posiadania królika – co musisz wiedzieć przed adopcją

By 23 September 2021 Królik

Zanim przygarniesz pod swój dach królika lub jakiekolwiek inne zwierzę, postaraj się dowiedzieć jak najwięcej o jego potrzebach i zwyczajach. Uszate kulki wymagają więcej opieki, niż mogłoby się wydawać i należy się dobrze przygotować do przywitania ich w swoim domu.

Królik - nowy domownik

Garść przydatnych informacji

Króliki żyją w warunkach domowych od siedmiu do 12-13 lat – w zależności od rasy. Mimo relatywnie krótkiego życia, potrafią prowadzić je bogate w królicze doznania. Przeważnie są one bardzo towarzyskimi zwierzętami, choć lubią podążać własnymi ścieżkami i nie lubią być podnoszone, przytulane czy zmuszane do zabaw. Na przekór temu, chętnie spędzają czas przy ludziach, a niejeden uszaty potrafi domagać się ciągłych pieszczot, dlatego są to raczej zwierzęta dla osób, które mają możliwość poświęcenia im dużych pokładów uwagi.

karma-krolik

Zalety posiadania królika

Posiadanie królika to praktycznie czysta przyjemność. Poniżej przedstawiamy listę zalet tych puchatych kulek.

 • Do niewątpliwych zalet posiadania królika należy fakt, że są one przeważnie bardzo towarzyskie, dlatego jeśli jesteś typem domatora, to może być doskonały kompan dla Ciebie.
 • Królika można nauczyć korzystania z kuwety, co z całą pewnością ułatwia utrzymywanie jego kącika w czystości.
 • Koszt utrzymania królika jest porównywalny do kosztu utrzymania kota lub psa i potrafi dać równie dużo radości całej rodzinie.
 • Króliki są z natury łagodnymi zwierzętami (w okresie dojrzewania mogą być trochę agresywne), dlatego mogą spędzać czas z małymi dziećmi. Powinno to być jednak stale monitorowane. Zalecamy też, by zwierzęta nie trafiały w ręce nadaktywnych dzieci.
 • Króliki można nauczyć jeść z ręki, a od tego tylko krok do wspaniałej przyjaźni pomiędzy człowiekiem a jego podopiecznym.
 • Króliki uczą odpowiedzialności i cierpliwości. Dzięki temu, że króliki są stosunkowo „łatwe w obsłudze”, można je powierzyć starszym dzieciom – oczywiście pod czujnym okiem rodziców. Dziecko nauczy się cierpliwości, wrażliwości na potrzeby zwierząt i odpowiedzialności, a przy tym zyska dobrego przyjaciela.

Wady posiadania królika

Choć króliki są mięciutkie, przyjazne i na pierwszy rzut oka całkowicie bezproblemowe, trzeba mieć na uwadze kilka wad, wynikających z ich posiadania.

 • Niestety, króliki nie są zbyt inteligentne i przeważnie nie ma co liczyć na większe postępy w treningach. Jeśli lubisz uczyć zwierzęta sztuczek, zdecyduj się na psa lub kota, bądź uzbrój się w cierpliwość.
 • Choć są małe, króliki wymagają sporej ilości wolnej przestrzeni, dlatego potrzebują dużych klatek, a najlepiej odgrodzonych przestrzeni tylko dla siebie i dodatkowo możliwości kicania po domu przez około 4-6 godzin dziennie. Wiąże się to nie tylko z koniecznością posiadania dużego mieszkania lub domu, ale także obecności podczas króliczych eskapad.
 • Napisaliśmy, że króliki można nauczyć korzystania z kuwety. W realnym życiu bywa jednak tak, że zdarzy im się zaspokoić swoje potrzeby fizjologiczne na dywanie lub w innym miejscu domu. Wiąże się to także z potrzebą zaznaczania terenu.
 • Jeśli posiadasz drogie meble lub jesteś nieodporny na wszelkie zachowania destrukcyjne – zrezygnuj z posiadania królika – nawet jeśli zapewnisz mu ścieracze w jego prywatnej przestrzeni. Nie zawsze będziesz w stanie zapanować nad jego poczynaniami i może się zdarzyć tak, że ulubiona kanapa lub róg szafy będą wymagały co najmniej naprawy, a kable wymiany.
 • Te uszate kulki to bomby hormonalne, dlatego sterylizacja lub kastracja bywa konieczna – w przeciwnym wypadku może dojść nie tylko do zapłodnienia (przy parce), ale też do króliczych chorób, takich jak nowotwory narządów płciowych.
 • Króliki chorują, jak wszystkie zwierzęta i ludzie. Należy więc zawsze mieć odłożone pieniądze na ewentualne leczenie. Również należy zorientować się gdzie w pobliżu nas znajdziemy lekarza weterynarii zajmującego się uszakami. Najczęstsze królicze choroby to te obejmujące oczy, uszy, skórę, jamę ustną, przewód pokarmowy oraz króliczy katar. Króliki powinno się regularnie szczepić.

Co jeszcze warto wiedzieć przed adopcją?

Istnieje jeszcze kilka aspektów, których nie poruszyliśmy na liście wad i zalet, ponieważ można je interpretować na własny sposób. Przede wszystkim, króliki to zwierzęta stadne, dlatego warto rozważyć adopcję dwóch królików (by zapobiec rozmnażaniu ale również by zadbać o zdrowie i samopoczucie zaleca się wykastrowanie królika, nawet jeśli tylko jeden). Kolejna kwestia to forma adopcji lub zakupu. Choć króliczki w sklepach zoologicznych są cudowne i zachęcają do kupna, to nie jest to produkt, który zabiera się z półki! Króliki te rzadko żyją w optymalnych warunkach, często są chore i mogą trudniej przystosować się do domowników przez stres wywoływany przebywaniem w miejscu publicznym. Fundacje oraz hodowle z reguły dbają o swoich podopiecznych, dlatego warto właśnie na nie skierować swoją uwagę. Dzięki takiemu podejściu może dojdzie pewnego dnia do tego, że zwierzęta te nie będą już sklepowym towarem.

Miesięczny koszt utrzymania zdrowego królika

Trudno określić koszt utrzymania królika, ponieważ wszystko zależy od jego potrzeb, stanu zdrowia oraz tego gdzie mieszkamy. Jeśli decydujemy się na jednego królika, to miesięczny koszt waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych biorąc pod uwagę podłoże, wyżywienie, ewentualne wizyty u lekarza weterynarii, zabawki oraz wyprawkę.

Mamy nadzieję, że te informacje pomogą w podjęciu decyzji odnośnie adopcji królika lub królików. Wierzymy, że każdy z nich ma szansę na kochający dom.