Pielęgnacja świnek morskich

By 10 sierpnia 2021 Świnka morska

Pielęgnacja świnek morskich

Świnki morskie wiedzą zwykle jak o siebie zadbać, same wylizują albo wyczesują swoją sierść pazurkami. Niekiedy jednak musimy wkroczyć, szczególnie jeśli mamy świnkę rasy długowłosej. Sprawdźmy jak mieć zadbaną i zadowoloną świnkę.

Świnki morskie

Rutynowe czynności

O ile nie wypuszczamy ich na kamienną posadzkę, regularnie musimy kawiom skracać pazurki, które w przeciwnym razie przerosną i utrudnią śwince chodzenie. Może też dojść do zapalenia lub zwyrodnienia. Żeby dokonać takiego zabiegu, musimy zaopatrzyć się w odpowiednie cążki lub specjalne nożyczki. Za pierwszym razem warto skorzystać z porady weterynarza. Pazurki naszych pupili są do pewnej długości unerwione, więc niechcący możemy zrobić świnkom krzywdę.

Pielęgnacja kawii krótkowłosej polega na wyszczotkowaniu świnki raz w tygodniu szczotką o miękkim włosiu. Dzieli takiemu rytuałowi mamy też wgląd w stan zdrowia oraz ewentualne zmiany na ciele naszego pupila.

Opieka nad Roszpunką

Do codziennej pielęgnacji, jeżeli posiadamy świnkę o długim włosiu, należy rozczesywanie sierści i usuwanie z niej resztek pokarmu. Inaczej doprowadzimy do powstawania dredów i gromadzenia się brudu oraz resztek w futerku. W przypadku zabrudzeń możemy sobie pomóc mokrą ściereczką. By bezstresowo wyczesać świnkę, należy ją posadzić np. na suchym ręczniku i nagradzać ulubionymi przysmakami w trakcie całej operacji. Splątane kołtuny wyczeszemy za pomocą grzebienia z długimi zębami, a te szczególnie oporne możemy obciąć nożyczkami. Szczotką o miękkim włosiu wygładzimy futerko i dokończymy pielęgnację. Po kilku takich zabiegach, każda świnka morska powinna polubić codzienne masaże.

Ponadto rasom długowłosym sierść rośnie przez cały czas. Jeśli nie chcemy, by świnka potykała się o własne warkocze, należy naszej Roszpunce skracać co pewien czas włosy. Powinno się to robić po ich wcześniejszym wyczesaniu, a linię cięcia przeprowadzić na wysokości podłoża. W okolicy ogonka możemy włos ściąć maksymalnie, by nie wplątywały się w niego ekskrementy.

Zęby do poprawki

Świnkom morskim zęby rosną przez całe życie, co umożliwiało ich ścieranie na wolności podczas podgryzania gałęzi i korzeni. Gdy nasza świnka nie za bardzo interesuje się skubaniem podsuwanych jej gryzaków, sami musimy pamiętać o regularnych wizytach u lekarza weterynarii, który stwierdzi czy ząbki należy spiłować. W przeciwnym wypadku może dojść do zmian zapalnych w jamie ustnej, wrastania zębów w podniebienie i braku możliwości pobierania pokarmu, co dla świnki oznacza unieruchomienie całego układu pokarmowego. Pamiętajmy, że pokarm może być u kawii domowych przesuwany w jelitach tylko przez popychanie go następnym kęsem jedzenia. Zaniedbanie stanu zdrowia zębów ma jak widać bardzo poważne konsekwencje dla świnek.

Karma dla świnki morskiej

Profilaktyka

Świnki morskie nie wymagają żadnych szczepień. Przeziębiona kawia potrzebuje zacisznego, ogrzewanego pomieszczenia, gdzie kilka dni pokicha i będzie miała katar. Za to świnki powinny być odrobaczane jeden do dwóch razy do roku, nawet jeśli nie wychodzą na dwór. Wraz z zieleniną lub warzywami mogą zjeść jaja pasożytów, które spowodują zniszczenia w delikatnym układzie pokarmowy kawii. Po odrobaczeniu należy też wymienić całą ściółkę i zdezynfekować wyposażenie klatki np. Preparatem Virkon S. Profilaktyczne wizyty u lekarza weterynarii zalecane są po 2 tygodniach od przywiezienia świnki morskiej do naszego domu, a potem co pół roku, o ile nic się ze zwierzątkiem nie dzieje. Warto znaleźć specjalistę od zwierząt egzotycznych w swojej okolicy, ponieważ nie każdy lekarz weterynarii zajmujący się kotami i psami poradzi sobie z zabiegami na kawii. Co 6 miesięcy powinniśmy pobrać próbki krwi do morfologii, próbki kału i moczu, osłuchać świnkę, a jeśli to samiczka, zrobić tez USG dróg rodnych (częsta torbielowatość jajników).

Suplementacja

Naturalnie zęby sieczne świnek morskich są białe. Jeśli widzimy zmianę ich koloru na szarawy, kremowy lub są już żółte, oznacza to zawsze, że naszemu pupilowi pilnie brakuje witaminy C. W normalnym stanie zdrowia śwince wystarczy dawka witaminy C zawarta w specjalnej karmie dla kawii domowych albo w owocach. Jednak kiedy siekacze zdążyły zmienić zabarwienie, potrzebna jest wizyta u weterynarza, który zaleci preparat do podawania w kropelkach oraz jego dawkowanie.

Towarzystwo dla świnki

Świnki morskie to zwierzęta stadne, dobrze funkcjonujące jedynie w grupie. Pojedyncza świnka nigdy nie będzie zadowolona, może stać się apatyczna lub bardziej podatna na choroby. Nie mówiąc już o tym, że strasznie się nudzi. Dopuszczając nową świnkę do stada, pamiętajmy o dwutygodniowym okresie kwarantanny, by nie rozprzestrzenić pasożytów w naszym stadku. Dokładnie badajmy też płeć świnek morskich, bo te zwierzęta rozmnażają się na potęgę. Możliwa jest też sterylizacja świnek morskich. W dłuższej perspektywie wysiłek trzymania całej gromadki świnek opłaci się, skutkując dobrym stanem zdrowia i komfortem życia naszych pupili.

Obserwacja zachowania

Świnki to ciekawe stworzenia o bardzo różnym charakterze. Obserwując je codziennie, łatwo zauważymy odstające od normy zachowania u każdej kawii. Alarmujące powinno być polegiwanie, nawet po podaniu ulubionego przysmaku, apatia i niechęć do ruchu. Zwykle są to oznaki bólu i konieczności dalszej diagnostyki u fachowca. Zwierzątko, które nie jest w stanie pobierać pokarmu, wymaga natychmiastowego leczenia.

Domowy raj dla świnek

Jeśli mamy na uwadze dobro naszych pupili, odwdzięczą się nam wesołym szczebiotaniem, radosnymi harcami po klatce i pięknym lśniącym futerkiem. Będziemy mogli być dumni, że nasi wychowankowie mają wszystko, o czym tylko świnka może zamarzyć.